סיפורי כו"ח

הילדים של מיחא

השמיים אינם הגבול

ליאור

ליאור, בן 5 ושבעה חודשים

בן להורים שומעים ואח צעיר ליובל שגם הוא לקויי שמיעה ליאור הגיע למיחא כשהיה בן עשרה חודשים.

קרא עוד

פעוט קטנטן, מתוק ושקט אך עם עיניו הכחולות וחיוכו המתוק כבש את כל הסובבים אותו.
הוא נולד עם לקות שמיעה חמורה, עבר ניתוח שתל השבלול דו צדדי בגיל שנה וחצי
ומאז החל במסע של שיקום שמיעתי ולמידה של שפה ותקשורת.
כיום ליאור מדבר במשפטים מורכבים, מספר סיפורים ואף אוהב להאזין למוסיקה ולשיר
שירים.
בשנה הבאה ליאור ילך לגן המשולב בו יתחנך חמישה ימים בשבוע עם חבריו ממיחא ועם
ילדים שומעים.

נועה

נועה, אובחנה בגיל ארבעה ימים

נועה אובחנה בגיל ארבעה ימים. בשל היסטוריה משפחתית של חרשות, וסימנים חיצוניים אשר מעידים על תסמונת.

קרא עוד

בהגיעה לבית מיחא, היא היתה בת עשרה ימים.

תינוקת מקסימה, אשר אינה מודעת שהדממה שבה היא נמצאת לא חייבת להיות חלק ממנה.
עוד לפני לידתה ההורים של נועה שהיו מוכנים להולדת ילדה חירשת, הגיעו למרכז מיחא כשהם צמאים לקבלת מידע, לרכישת מכשירים ולעשות הכל על מנת לקדם את ביתם.
בגיל חודש, החל השיקום במרכז הטיפולי ובמקביל בבית המשפחה תרגלה את הדרכה שניתנה להם ונועה החלה לרכוש מיומנויות תקשורתיות החיוניות להתפתחות שפה.

הדגש שנמסר להורים היה שהתשתית לשפה תהיה קודם כל תקשורת על בסיס האמונה שילד כבד שמיעה וחרש הוא קודם כל ילד שצריך לתקשר עם העולם: נועה היא עולם שלם, ולא רק חרשת.

תכנית הטיפול שהותאמה לנועה התייחסה לכל ההיבטים בהתפתחותה :תקשורת, מיומנויות רגשיות וחברתיות, כמו גם כישורים קוגניטיביים ומוטורים.
בגיל חצי שנה, נועה נכנסה למעון של מיחא, ובגיל 10 חודשים בשל חרשות עמוקה, נועה עברה ניתוח שתל דו-צדדי. ערנות ההורים והצוות היא שהובילה בשלב מאוחר יותר להבנה שיש כשל בשתל ולאחר שהנושא טופל נועה החלה להשלים פערים שנוצרו בתהליך רכישת השפה.
כיום נועה, ילדה עם ברק בעיניים, סקרנית, קורנת, תקשורתית, ובעלת אוצר מילים גדול. נועה מפותחת היטב לגילה וכבר אין חשש לעיכוב התפתחותי. בזכות הטיפול האינטנביסי במיחא, המעורבות הגבוה של הוריה כל העתיד פתוח לפניה.

החרשות היא חלק ממנה ותמיד תהיה. אבל בזכות העבודה האינטנסיבית שנעשית אתה, היא תוכל להגשים כל חלום, בלי שהחרשות תהווה מכשול.

אורי

אורי, בן 3

אורי בן שלוש ,בן בכור להורים חרשים מסמנים. השפה המדוברת בבית הינה שפת סימנים.

קרא עוד

אורי עבר ניתוח שתל קוכליארי בגיל שנתיים. הוא היה הילד הראשון בדרום, בן להורים חרשים, שהושתל בשתי האוזניים: עד אז, כל הילדים, בנים להורים חרשים, בדרום הושתלו רק באוזן אחת.
ההורים של אורי מאוד מעורבים בתהליך השיקום שלו. משתתפים בטיפולים ומקבלים הדרכה מהצוות ומיישמים אותה. המשפחה עברה דירה מהמרכז והתעקשה לשלב את אורי במעון במיחא בתחילת השנה למרות שלא היה לו מקום.
מתחילת תהליך השיקום, אורי מאוד התקדם וכיום הוא מדבר במילים ואף מתחיל צירופים. אורי נהנה ממוסיקה ומשתתף בקבוצת מוסיקה במעון.

חשוב לציין שאורי בחר לתמוך ולסייע לתקשורת של חברו בקבוצת שפת הסימנים אשר אין לו שפה מדוברת וגם אינו נהנה מהגברה (בן להורים חרשים שלא מעונינים להשתיל אותו).

מרגש ומקסים!

אריקה

אריקה

אריקה בת שנייה מתוך שלוש להורים שומעים ממוצא רוסי.

קרא עוד

הגיעה למיחא בגיל חצי שנה והושתלה בשתי אוזניים בגיל שנה וחודשיים.
אריקה למדה במעון היום השיקומי במיחא ואח"כ בגני מיחא.

לאור השיקום המוצלח וההתקדמות של אריקה בפיתוח השפה הדבורה, היא הופנתה לכיתה א בבית ספר באזור מגוריה ושולבה יחד עם ילדים שומעים בשכונתה.

כיום אריקה סיימה כתה ב כאשר היא משולבת באופן מלא בעיר מגוריה קרית גת.
אריקה מדברת שוטף בשתי שפות: עברית ורוסי ויודעת גם להבחין ולציין כבר מגיל צעיר עם מי היא מדברת באיזו שפה.

ילדה מדהימה והורים מדהימים אשר היו מאוד מעורבים בתהליך השיקום והחינוך שלה.

ריתאג'

ריתאג', ממיחא ירושלים

ריתאג' בת 3. ילדה מקסימה חמודה ותקשורתית.

קרא עוד

קבלנו אותה במיחא בגיל 5 חדשים, אחרי שאובחנה כבעלת ליקוי שמיעה במכון האודיולוגי בהדסה עין כרם.
מיד עם הגיעה למרכז מיחא היא החלה בתהליך השיקום: קיבלה בהשאלה מכשירי שמיעה מבנק מכשירי השמיעה שלנו, וכן טיפולים של קלינאית תקשורת.

בנוסף, ניתנו הרבה הדרכה ותמיכה להורים. בשל הלקות העמוקה, ריתאג' עברה ניתוח שתל שבלול דו צדדי בגיל 15 חדשים.
כיום, שנה וחצי אחרי, אנו רואים התקדמות מדהימה אצל הילדה – שפתית, התפתחותית וחברתית.
ההורים של ריתאג' הם הורים מיוחדים, עם הרבה כוחות – בזכותם ומעורבותם ובזכות ההשקעה של צוות מיחא – ריתאג' הגיעה להישגים מרשימים.

איתן

איתן, בן 4

בתחילת השנה הגיע אלינו איתן , בן 4 , חמוד , בלונדיני , שובב , עיניים בורקות מהתרגשות , בן לעולים חדשים מהונגריה, אשר נולד בארץ.

קרא עוד

איתן אובחן בעל ליקוי שמיעה חמור , דו צדדי ועיכוב בהתפתחות שפה. ביומיים הראשונים לבואו, איתן לא הוציא מילה מהפה, אבל ברגע שחש בנח בגן ,פרץ מפיו בליל צלילים שוטף ואין סופי , ואף לא מילה בעברית.

בהתחלה חשבנו שהוא מדבר סלבית כמו אמא , אח"כ חשבנו שאולי זו ספרדית כמו גרסיאלה המטפלת ולבסוף החלטנו – הונגרית ! כמו אבא.
עבר שבוע ועוד שבוע , איתן החל להרכיב מכשירים, החל טיפול אצל קלינאית תקשורת ופתאום החל לומר מילים בעברית – את זה כבר הבנו ,מילה פה מילה שם ולפני שהספקנו להסתובב כבר היו צרופים ומשפטים פשוטים.

היום , רגע לפני שיוצאים לחופשה ,איתן מדבר עברית במבטא הונגרי קל , מדבר חופשי
ואפילו במשפטים מורכבים. לא יאומן : ב 10 חודשים של טיפול אינטנסיבי – עולם ומלואו!

עומרי

עומרי בן 11

עומרי הגיע למיחא בגיל 5 חודשים עם לקות שמיעה עמוקה דו צדדית.

קרא עוד

עומרי ומשפחתו התקבלו באהבה במשפחת מיחא והחלו תהליך שיקום שכלל מפגשים עם מדריכת ההורים, תהליך התאמת מכשיר שמיעה ותמיכה של עובדת סוציאלית ופסיכולוגית.
עומרי ילד מתולתל, נבון וסקרן, הפיק סביב גיל שנה מילים בודדות כמו: אמא, פח ופרה אך התחושה הייתה שמכשירי השמיעה לא מספקים לעומרי את השמיעה לה הוא זקוק, האם סיפרה:" הרגשנו שכלום לא קורה, חיכינו כבר שידבר".
בגיל שנה וחודשיים עומרי הושתל בבני ציון, חד צדית ומאז המשיכה המשפחה בתהליך שיקום אינטנסיבי אף יותר. עומרי התחנך במשפחתון וביקר אחת לשבוע במיחא והדגש הושם על עבודה שמיעתית ושפתית. השינוי נראה מיד לאחר החיבור של עומרי לשתל בבני ציון. הסקרנות שליוותה את עומרי מינקות תרמה להתקדמות שלו ובעקבות העבודה הקשה עומרי צמצם את הפער השפתי במהרה.

היום עומרי שנשאר מתולתל, בן 11, לא מפסיק לרגע לדבר. הוא מתחנך בבי"ס רמות יצחק א' ואוהב מאוד טניס וכדורעף. עומרי ילד מבריק בעל חשיבה מתמטית שעבר את מבחן המחוננים.
בשנה האחרונה העביר עומרי מצגת לכיתתו, כדי שכולם יבינו כמה קשה להיות עם מכשיר שמיעה. עומרי עמד בפני הכיתה בביטחון והסביר לילדים ולצוות המנהל על ההתמודדות היום יומית שלו בגאווה גדלה.
עומרי חולם להיות אדריכל, כמו סבא שלו, כשיהיה גדול.

ליאל

איתן, בן 4

קרא עוד
סיפורי כוח עננים